ВИДЕО: Тројца избодени со нож во Лондон, напаѓачот ликвидиран

Од:

Најмалку три лица се избодени со нож во напад кој се случи денеска во јужниот дел на Лондон. Полицијата засега го третира инцидентот како тероризам, а напаѓачот е ликвидиран, јавуваат странските медиуми.

„Напаѓачот е ликвидиран, а во оваа фаза можеме да кажеме дека неколку лица се избодени. Ги истражуваме околностите, а инцидентот е поврзан со тероризам“, се наведува во соопштението на полицијата.

Според непотврдени информации, напаѓачот имал некаков предмет врзан за градите.

Граѓаните се предупредени да ја избегнуваат областа Стритхем, во јужниот дел на Лондон, која ја надгледуваат хеликоптери.

Нападот следува два месеца откако полицијата застрела џихадистички терорист кој на Лондонскиот мост избоде две лица.

Би можело да ве интересира

Сунак убеден во постигнувањето трговски договор меѓу Велика Британија и ЕУ

Ана Ололовска

Речиси 700 починати од Ковид-19 во Британија – најмногу во последните шест месеци

Жарко Настоски

Брисел: Ако Лондон не се согласи на отстапки, ќе ги напуштиме преговорите за Брегзит

Жарко Настоски

Иран ослободи британска научничка обвинета за шпионажа, во замена за тројца Иранци во западните затвори

Жарко Настоски

Британија ќе ги олабави мерките за Божиќ, луѓе од три домаќинства ќе може да слават заедно

Жарко Настоски

Британија: Трипати повеќе починати од вчера, најмногу смртни случаи од Ковид-19 во последните шест месеци

Жарко Настоски