ВИДЕО: Трамп тврди дека не е виновен, рочиштето траеше 27 минути: „Ова е тажен ден за Америка“

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп пред судот се изјасни за невин за поттикнување обид за промена на резултатите од претседателските избори во 2020 година, кои обвинителите ги окарактеризираа како обид без преседан да се поткопаат темелите на американската демократија.

На сослушувањето на Трамп пред судијката Моксила Упадјаја присуствуваше и специјалниот советник Џек Смит, кој ја надгледуваше истрагата. Читањето на обвинението, кое траеше околу половина час, се одржа на само една милја од Капитол, зградата во која приврзаниците на Трамп упаднаа на 6 јануари 2021 година, во обид да го спречат Конгресот да го потврди неговиот пораз на претседателските избори.

„Јас не сум виновен“, рече Трамп, нагласувајќи го првиот збор.

Во обвинението од 45 страници, Смит ги обвини Трамп и неговите соработници за промовирање лажни тврдења дека изборите биле наместени, поттикнувајќи државни и федерални функционери да ги променат резултатите и составување лажни избирачки списоци за да се обидат да украдат гласови од Бајден.

77-годишниот Трамп се соочува со четири точки од обвинението, вклучително и заговор за измама, лишување на граѓаните од нивното право да им се пребројуваат гласовите и попречување на официјалната постапка. Најтешкото обвинение предвидува максимална затворска казна од 20 години.

Судењето ќе продолжи на 28 август пред окружниот судија Тања Чуткан. Поминаа пет дена од првата закажана прелиминарна дебата на републиканците, но Трамп се уште не потврдил дали ќе учествува на неа.

Чуткан има намера да одржи сослушување во тоа време, рече Упадјаја. Адвокатот на Трамп, Џон Лауро, се спротивстави, тврдејќи дека обемот на случајот и количината на материјал бараат премногу време. Обвинителот Томас Виндом се спротивстави, велејќи дека случајот ќе мора да продолжи како и обично.

Поранешниот претседател беше ослободен без ограничувања во движењето, а еден услов за негово ослободување е да не разговара за случајот со ниту еден сведок, доколку неговиот адвокат не е присутен.

Трамп го опиша обвинението, како и другите судења против него, како „лов на вештерки“ чија цел е да ја попречи неговата кампања за Белата куќа. Во серија објави на социјалните мрежи, Трамп ја обвини администрацијата на Бајден дека го напаѓа за политичка корист.

„Ова е многу тажен ден за Америка“, им рече Трамп на новинарите по сослушувањето, пред да се качи на приватен авион. „Ова е прогон на политички ривал. Ова никогаш не требаше да се случи во Америка“, додаде тој.

Поранешниот претседател претходно се изјасни за невин за задржување тајни документи по напуштањето на функцијата и за фалсификување документи поврзани со исплати на порно ѕвезди.

Тој наскоро би можел да се соочи со нови обвиненија во Џорџија, каде државниот јавен обвинител ги истражува неговите обиди да ги поништи изборните резултати во државата. Обвинителката од Атланта, Фани Вилис, рече дека ќе поднесе обвинение во средината на август.

„Ми треба уште едно обвинение за да ги осигурам изборите“, напиша Трамп на социјалните мрежи пред неговото појавување на суд.

Речиси половина од републиканците рекоа дека нема да гласаат за Трамп доколку тој биде осуден, покажа анкетата. Но, истата анкета покажа и дека во трката за републиканскиот кандидат на изборите тој има 47 отсто поддршка од републиканците, додека гувернерот на Флорида Рон ДеСантис е на второ место со 13 отсто.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Трамп пред еврејските донатори: Ќе се пресметаме со пропалестинските демонстранти

Катерина Ѓуровски

Трамп отсуствуваше и на втората ТВ дебата на републиканските кандидати

Трамп се изјасни дека е невин по обвинението од Џорџија

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Објавена историската полициска фотографија од Трамп, ослободен е со кауција

Трамп в четврток ќе им се предаде на властите во Џорџија

Катерина Ѓуровски

Покренато ново обвинение портив Доналд Трамп