(ВИДЕО) Тешка несреќа во Илиноис: Се преврте камион кој превезуваше амонијак, не се знае колку луѓе загинале

Од:

Камион кој превезувал амонијак се преврте во Илиноис, предизвикувајќи „повеќе жртви“ и опасни воздушни услови што предизвика евакуација на жителите на областа, соопштија властите.

Пожарникарите, полицијата и другите екипи за итни случаи се собраа на местото на настанот во петокот вечерта во близина на Теутополис и сè уште беа на лице место во саботата за да се обидат да го запрат истекувањето на амонијакот од превртената цистерна.

„Имаме многу храбри пожарникари, специјалисти за опасни материјали, полицајци кои работат додека зборуваме“, рече шерифот на округот Ефингем Пол Кунс на прес-конференција во саботата.

Властите не соопштија точно колку луѓе се починати или повредени.

„Жал ми е што можам да кажам дека имаме повеќе жртви“, рече Кунс и додаде „Жал ми е што можам да кажам дека ја немам точната бројка“.

Би можело да ве интересира

Администрацијата на Бајден бара од Конгресот да одобри продажба на гранати на Израел

Катерина Ѓуровски

Вашингтон ја блокираше резолуцијата на ОН за итен прекин на огнот во Газа

Катерина Ѓуровски

САД: Полицијата уапси маж кој пукаше пред синагога

Напаѓачот од Лас Вегас, долгогодишен професор, имал листа за отстрел

(ВИДЕО) Пукотница на Универзитетот во Лас Вегас, американските медиуми јавуваат за повеќе жртви

Горан Наумовски

Кочо Анѓушев и неговата фамилија ставени на црната листа на САД

А1он