ВИДЕО: Свлечиште проголта цело село, 12 луѓе исчезнаа

Од:

Најмалку десет луѓе се повредени од кои еден тешко, а 12 исчезнаа во норвешкото село Гједрум, 25 километри од Осло, во свлечиштето кое проголта неколку куќи.

Околу 700 жители веднаш се евакуирани од селото. Премиерката Ерна Солберг рече дека ситуацијата и понатаму е нестабилна и дека само хеликоптерите имаат пристап до местото.

-Ме боли кога гледам како природните сили го опустошија Гједрум. Моите мисли се со сите погодени во свлечиштето, рече Солберг.

Свлечиштето се создаде по обилните врнежи, а калта проголта неколку куќи.

Би можело да ве интересира

Норвешкиот државен Стабилизациски фонд за три месеци заработил скоро 50 милијарди долари

Жарко Настоски

Норвежанец кој ширеше теории дека коронавирусот е обична настинка, почина од Ковид-19

Жарко Настоски

Шведска олеснува влез за патници од Данска и Норвешка

Ана Ололовска

Норвешка не дозволува фирма од Русија да купи компанија за производство на мотори

Жарко Настоски

Норвешка ќе ги олабавува строгите закони за поседување и користење дрога

Жарко Настоски

Шведска привремено ги затвора границите со Норвешка

Ана Ололовска