ВИДЕО: Скоро илјада заразени на фестивал во Холандија, сите имале „ковид-потврди“

Од:

Ново жариште на Ковид-19 е забележано во Холандија, откако завршил дводневниот музички фестивал „Феркнипт“ во градот Утрехт, јавуваат локалните медиуми. Речиси илјада новозаразени пациенти биле посетители на фестивалот.

„Феркнипт“ дневно имал околу десет илјади посетители.

Според податоците на локалната здравствена служба, на првиот ден од фестивалот, 3 јули, заразени се 448 посетители, додека следниот ден се регистрирани уште 516 нови случаи на Ковид-19.

„Се надевам дека сега сме на врвот“, изјави портпаролката на Министерството за здравство Лидија фан дер Меер, која додаде дека сепак очекува бројот на заразени да се зголеми во следните денови.

Според здравствените власти, организаторите на фестивалот се придржувале до сите епидемиолошки препораки и мерки – сите посетители морале да покажат потврда дека се негативно тестирани, вакцинирани или дека ја прележале болеста.

Би можело да ве интересира

СЗО препорача коктел од антитела против Kовид-19

Ана Ололовска

Осум грчки региони во црвената зона со полициски час и забрана за музика во угостителските објекти

Ана Ололовска

Фризери во Велика Британија пријавуваат алергии кај луѓе по Ковид-19

Ана Ололовска

Австралија вакцинираше половина од возрасната популација, се најавува олеснување на мерките

Ана Ололовска

Повеќе од 230 милиони луѓе во светот се заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Во почетокот на октомври европскиот регулатор одлучува за трета доза вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска