ВИДЕО: Силна експлозија во Крајстчрч, евакуирани жители

Од:

Во силна експлозија на гас во Крајстчрч, каде што пред четири месеци имаше смртоносни напади во две џамии, повредени се шест лица, а десетици жители се евакуирани од своите домови.

Експлозијата е почувствувана и на неколку километри од настанот, а првично луѓето мислеле дека е земјотрес или експлозија на бомба.

Властите соопштија дека станува збор за експлозија на гас, а истрагата е во тек.

Според полицијата, експлозијата претствува „сериозен инцидент“.

Во две џамии во Крајстчрч пред четири месеци напаѓач уби 51 лице и рани десетици.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес регистриран во близина на Нов Зеланд

Ана Ололовска

Неколку лица загинаа во автобуска несреќа во Нов Зеланд

Ана Ололовска

Претседателот на Претставничкиот дом на Нов Зеланд водеше седница и хранеше бебе

По огромниот папагал, на Нов Зеланд пронајден и џиновски пингвин

А1он

По Крајстчрч, Новозеланѓаните предадоа повеќе од 10 илјади парчиња оружје

Првата акција за откуп на оружје е организирана во Крајстчрч

Ана Ололовска