ВИДЕО: Силна експлозија во Крајстчрч, евакуирани жители

Од:

Во силна експлозија на гас во Крајстчрч, каде што пред четири месеци имаше смртоносни напади во две џамии, повредени се шест лица, а десетици жители се евакуирани од своите домови.

Експлозијата е почувствувана и на неколку километри од настанот, а првично луѓето мислеле дека е земјотрес или експлозија на бомба.

Властите соопштија дека станува збор за експлозија на гас, а истрагата е во тек.

Според полицијата, експлозијата претствува „сериозен инцидент“.

Во две џамии во Крајстчрч пред четири месеци напаѓач уби 51 лице и рани десетици.

Би можело да ве интересира

Вонредни мерки во дом за стари лица во Нов Зеланд по појава на респираторни симптоми

А1он

Нов Зеланд: 100 денови без ниту еден локално пренесен случај на Ковид-19

А1он

На Нов Зеланд прва пресуда за робовладетелство

Ана Ололовска

Разрешен новозеландскиот министер Лијс-Галовеј поради врска со вработена во неговиот кабинет

Ана Ололовска

Си-ен-ен: Нов Зеланд – прибежиште за богати во случај на апокалипса

Ана Ололовска

Нов Зеланд: Убиецот од Крајстчрч бара да го одржи завршниот збор во Судот

Ана Ололовска