(ВИДЕО) Шестмина уапсени на протест против англиската монархија

Од:

Антимонархиските демонстранти се собраа на плоштадот Трафалгар, во близина на местото каде што ќе помине поворката за крунисување додека се упатува кон Вестминстерската опатија. Некои од демонстрантите носат маици со натпис „Ова не е мојот крал“.

Шест приврзаници на антимонархистичката група „Република“ се уапсени на пат кон местото на протестот против монархијата на плоштадот Трафалгар, јавува дописникот на „Скај њуз“, Мартин Брунт.

Скај њуз има информации дека меѓу уапсените е и шефот на групата Греам Смит.

Би можело да ве интересира

Убиецот од Лондон со самострел уби мајка и две ќерки, третата ќерка случајно не била дома

Горан Наумовски

Протест во Подгорица против владината најава да ја поддржи Резолуцијата за Сребреница во ОН

Вработените во Пошта протестираат: Не знаеме кога ќе земеме плата, 2000 вработени ќе останеме на улица

Орце Костов

ВИДЕО: Еден мртов и над 30 повредени поради силни турбуленции на летот Лондон-Сингапур

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Синот на пакистанските мигранти останува на чело на Лондон, влезе во историјата

Меѓународниот ден на трудот одбележан со првомајски протест и барања упатени до новата влада

А1он