ВИДЕО: Шестгодишно дете спасено од урнатините два дена по земјотресот во Индонезија

Од:

Шестгодишно момче два дена било под урнатините во Индонезија, откако земјотресот со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала ја погоди Западна Јава. Момчето преживеало и било спасено, а видеото од спасувањето на шестгодишниот Азја го објави Си-Ен-Ен на Твитер.

Во земјотресот на островот Јава загинаа најмалку 268 луѓе, изјави пожарникар Аман Ријанто, кој учествуваше во спасувањето на момчето.

Се уште дишеше, фала богу беше жив и веднаш доби лекарска помош“, изјави пожарникарот.

Момчето е пронајдено покрај телото на неговата баба, пренесе агенцијата, пишува CNN. Момчето се лекува во болница, јавуваат локалните медиуми. Претходно спасувачите ги пронајдоа безживотните тела на родителите на Азја.

Според Националната агенција за управување со катастрофи, околу 150 лица во Цианџур се уште се водат како исчезнати. Повеќе од илјада луѓе се повредени, а 58.000 се раселени. Земјотресот предизвика лизгање на земјиштето, кое затрупа куќи и луѓе. Повеќе од 2.300 згради и домови беа оштетени во земјотресот.

Би можело да ве интересира

Земјотрес со магнитуда од 6 степени според Рихтер го погоди островот Сулавеси во Индонезија

Ана Ололовска

Силен земјотрес во Индонезија

Ана Ололовска

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Ана Ололовска

Индонезија: Забраната за секс надвор од брак не важи за туристите

А1он

Девет загинати и двајца повредени во експлозија во индонезиски рудник за јаглен

Ана Ололовска

Земјотрес со јачина од 5,8 степени ја погоди Индонезија, се евакуираат жителите