ВИДЕО: Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел

Од:

Пакетот нова безбедносна помош за Украина и за Израел во вредност од милијарди долари беше блокиран вчера од републиканците во американскиот Сенат кои инсистираат на построги мерки за контрола на имиграцијата на границата на САД со Мексико. 49 сенатори гласаа за пакетот помош, а 51 гласаа против, што значи дека мерката од 110,5 милијарди долари не е пократка од 60-те гласови потребни во 100-члениот Сенат за да се отвори патот за дебата.

Гласањето беше по партиска линија, при што сите републиканци во Сенатот гласаа против, заедно со сенаторот Берни Сандерс, независен кој вообичаено гласа со демократите, но изрази загриженост за финансирањето на сегашната „нехумана воена стратегија“ на Израел против Палестинците.

Против гласаше и лидерот на демократското мнозинство во Сенатот, Чак Шумер, за да може да поднесе предлог за повторно разгледување. По гласањето, Шумер, демократ, рече дека тоа е „сериозен момент што ќе има трајни последици за 21-от век“, ризикувајќи го падот на западната демократија.

Републиканците рекоа дека гласањето е од суштинско значење за да се нагласи нивното барање за построга имиграциска политика и контрола на јужната граница.

Републиканците и демократите во Конгресот со месеци дебатираа како да одговорат на барањето на демократскиот претседател Џо Бајден за милијарди долари финансирање за Украина за борба против руската агресија, Израел по нападот на 7 октомври од исламистичките милитанти Хамас, американските интереси во Индо-Пацификот и меѓународна хуманитарна помош.

Двете барања на Белата куќа за Конгресот, сепак, не успеаја да поминат, а нервозата се шири во американскиот Конгрес бидејќи ќор-сокакот се заканува да влезе во 2024 година. Демократите тврдат дека помагањето на сојузниците е од суштинско значење за поддршка на глобалната демократија и за одбрана на автократиите.

„Не правете грешка, денешното гласање долго ќе се памети. Историјата ќе се оценува строго… не можеме да дозволиме (рускиот претседател Владимир) Путин да победи“, рече Бајден претходно во обраќањето во Белата куќа.

Група демократи во Сенатот свикаа прес-конференција за да тврдат дека блокирањето на законот ќе испрати порака и до противниците на САД и до сојузниците дека Соединетите држави не стојат покрај своите меѓународни партнери.

„Времето истекува. Имаме само неколку дена да направиме јасен, позитивен напредок кон разработката на последните детали потребни за да се покаже дека САД се сигурен сојузник“, рече сенаторот Крис Кунс.

Републиканците тврдат дека прекумерната илегална имиграција преку јужната граница со Мексико е исклучително важен безбедносен проблем и велат дека сакаат поголема одговорност отколку што добиваат од администрацијата на Бајден за средствата на американските даночни обврзници кои одат во странство.

Шумер во вторникот рече дека ќе се обиде да го надмине ќор-сокакот нудејќи им на републиканците шанса да додадат амандман на граничната политика на законот. Ваков амандман до синоќа не беше најавен.

Би можело да ве интересира

Шефот на НАТО даде дозвола: На Украинците ќе им биде дозволено да стрелаат во Русија со авиони Ф-16

Предраг Петровиќ

Европската унија воведе рекордни санкции против Русија

Путин: Модернизиравме 95 отсто од нуклеарните сили

Бајден воведува нови големи санкции против Русија

ВИДЕО: Русија со 30 дронови ја нападна Украина, во Одеса има тројца мртви

Израел испраќа тим во Париз на мировни преговори, го предводи шефот на Мосад