(ВИДЕО) Русија: Во Украина првпат срушивме американска паметна бомба

Од:

Русија денеска објави дека соборила паметна бомба од американско производство истрелана од украинските сили, што е првпат Москва да тврди дека соборила тип на оружје што и овозможува на Украина да погоди далечни цели.

Т.н Бомбата GLSDB се лансира на ракета, а потоа, со сателитски насоки, тивко лебди до целта што може да биде оддалечена 150 километри. Тоа е двојно поголемо растојание во споредба со ракетниот систем ХИМАРС што беше испорачан во Киев минатата година.

Украина долго време бара оружје што може да ги гаѓа руските командни центри, линиите за снабдување и други цели зад непријателските линии. Се шпекулира дека Вашингтон почнал да го снабдува со ваков вид оружје оваа година.

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска

Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го сменат непријателскиот став

Ана Ололовска

Украинската нуклеарна централа веќе три месеци е без резервно напојување

Ана Ололовска