ВИДЕО: Приврзаниците на поранешниот киргистански претседател се судрија со специјалните сили и ги разоружаа

Од:

Најмалку 52 лица се повредени во судирот на приврзаниците на поранешниот киргистански претседател Алмазбек Атамбаев и специјалните единици за спроведување на законот, соопшти Министерството за здравство во Киргистан.

„Бројот на оние што бараат лекарска помош се зголеми на 52, од кои 20 се хоспитализирани. Други 11 се згрижени во медицинскиот центар на специјалните единици“, се вели во соопштението на Министерството.

Судирот се случи кога специјалните сили на Киргистанскиот комитет за национална безбедност се обидоа да го уапсат Атамбаев во неговата вила во селото Кои Таш.

Поддржувачите на Атамбаев кои ја чуваат палатата беа во можност да го одвратат нападот и да ги разоружаат специјалните единици, па дури и да уапсија шест од нив, што беше проследено со пристигнување на поголем број специјални сили.

Поради зголемени тензии, актуелниот претседател Собонај Женбекоб закажа итен состанок со Националниот совет за безбедност во Бишкек.

Би можело да ве интересира

Двајца членови на делегацијата на киргистанскиот претседател во Москва заразени со коронавирус

А1он

Експретседателот на Киргистан осуден на 11 години за ослободување мафијашки шеф од затвор

А1он

Кубатбек Боронов избран за премиер на Киргистан

Ана Ололовска

Премиерот на Киргистан поднесе оставка поради корупциски скандал

А1он

Киргистанскиот претседател ги смени вицепремиерката и министерот за здравство поради бавни реакции во борбата против коронавирусот

Ана Ололовска

Протести во Киргистан, уапсени 60 лица за недозволен протест по повод 8 Март

А1он