Полицијата упадна во куќата на поранешниот претседател на Киргистан

Од:

Киргистанските специјални сили денеска извршија рација во домот на поранешниот претседател Алмазбек Атамбаев, кој се соочува со обвиненија за корупција и злоупотреба на службената должност.

Медиумите објавуваат различно за тоа што се случило со Атамбаев. Една телевизиска станица објави дека е уапсен и однесен на непозната локација, додека неговите блиски соработници и приврзаници собрани пред куќата тврдат дека тој не бил уапсен.

Локалните медиуми објавија дека неколку лица се повредени од оружје, а меѓу нив е и еден новинар.

Киргистанскиот Парламент го укина имунитетот на Атамбаев во јуни. Оттогаш неговите приврзаници постојано пред неговиот дом во селото Кои-Таш, на 20 километри јужно од главниот град Бишкек.

Би можело да ве интересира

Двајца членови на делегацијата на киргистанскиот претседател во Москва заразени со коронавирус

А1он

Експретседателот на Киргистан осуден на 11 години за ослободување мафијашки шеф од затвор

А1он

Кубатбек Боронов избран за премиер на Киргистан

Ана Ололовска

Премиерот на Киргистан поднесе оставка поради корупциски скандал

А1он

Киргистанскиот претседател ги смени вицепремиерката и министерот за здравство поради бавни реакции во борбата против коронавирусот

Ана Ололовска

Протести во Киргистан, уапсени 60 лица за недозволен протест по повод 8 Март

А1он