kirgistan

Свет

Повторно судири на таџикистанско-киргистанската граница: Две лица убиени, 55 ранети

А1он
Киргистан денеска обвини дека од Таџикистан било пукано врз граничен премин, само неколку часа откако шефовите на безбедносните сили на двете земји договорија прекин на
Свет

Киргистан и Таџикистан договорија прекин на огнот

А1он
Претставници на Киргистан и Таџикистан денеска разговараа и се договорија да ги прекинат судирите на заедничката граница додека траат преговорите меѓу двете страни, соопштија киргистанските
Свет

Вооружен инцидент на киргистанско-таџикистанската граница

А1он
На киргистанско-таџикистанската граница утрово имаше престрелка помеѓу граничарите на двете земји, соопшти пограничната служба на Киргистан. Инцидентот, според официјален Бишкек, настанал откако киргистанските граничари зазеле
Свет

Примирје по престрелката на киргистанско-таџикистанската граница во која се ранети 11 војници од Киргистан, а убиени двајца цивили од Таџикистан

А1он
Единаесет киргистански војници се ранети во престрелката на границата со Таџикистан, соопшти Министерството за здравство на таа земја. Судирите на границата меѓу Киргистан и Таџикистан
Свет

Без струја жители на Казахстан, Узбекистан и на Киргистан

А1он
Големите градови во Казахстан, Узбекистан, како и во Киргистан, денеска се соочија со прекин на електричната енергија, информираа властите и граѓаните. Исклучен беше главниот далековод
Свет

Во Киргистан уапсени 15 осомничени лица за подготвување државен удар во пресрет на изборите

А1он
На два дена пред парламентарните избори во Киргистан полицијата уапсила 15 лица осомничени за подготовка на државен удар, соопштија денеска безбедносните служби на оваа централноазиска
Свет

Повлекување на силите на Киргистан и Таџикистан од зоната на судири

А1он
Воените и полициските сили на Киргистан и на Таџикистан започнаа со повлекување на своите припадници и воената опрема од зоната на судири долж границата меѓу
Свет

Киргистан и Таџикистан потпишаа примирје, следниот ден триесет загинати

А1он
Бројот на убиени државјани на Киргистан во оружените судири на границата со Таџикистан се зголеми на 31, соопшти киргистанското Министерство за здравство. – Според најновите