kirgistan

Свет

Двајца членови на делегацијата на киргистанскиот претседател во Москва заразени со коронавирус

А1он
Претседателот на Киргистан, Соронбај Жеенбеков, кој допатува во Москва за да присуствува на Парадата за Денот на победата, се враќа во главниот град Бишкек, бидејќи
Свет

Експретседателот на Киргистан осуден на 11 години за ослободување мафијашки шеф од затвор

А1он
Поранешниот киргистански претседател Алмазбек Атамбаев денес е осуден на 11 години и два месеци затвор за неговата улога во ослободувањето на еден мафијашки шеф од
Свет

Премиерот на Киргистан поднесе оставка поради корупциски скандал

А1он
Премиерот на Киргистан, Мухамедкали Аблгазиев, денеска поднесе оставка поради скандал со владината продажба на радиофреквенции. „Во денешните тешки услови, кога земјата се соочува со опасност
Свет

Киргистанскиот претседател ги смени вицепремиерката и министерот за здравство поради бавни реакции во борбата против коронавирусот

А1он
Киргистанскиот претседател Сооронбај Жеенбеков денеска ги смени од функциите вицепремиерката Алтинај Омурбекова и министерот за здравство Космосбек Чолпонбаев откако вчера ги искритикува за нивните недоволни
Свет

Протести во Киргистан, уапсени 60 лица за недозволен протест по повод 8 Март

А1он
Полицијата во главниот град на Киргистан денеска уапсила околу 60 лица, откако група мажи прекинале недозволен протест организиран по повод Меѓународниот ден на жената. Тоа
Свет

Земјотрес регистриран на границата помеѓу Кина и Киргистан

А1он
Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран на границата помеѓу Кина и Киргистан. Епицентарот на земјотресот бил на 242 километри
Свет

Атамбаев под истрага и за минатонеделното убиство на полицаец во неговата резиденција

А1он
Поранешниот претседател на Киргистан, Алмазбек Атамбаев, е под истрага за вмешаност во минатонеделното убиство на полицаец, за време на акцијата во неговата резиденција надвор од
Свет

Се апсат приврзаници на Атамбајев и се трага по организаторите на немирите во Бишкек

А1он
Киргистанската полиција уапсила повеќе од 40 приврзаници на поранешниот претседател Алмазбек Атанбајев, во текот на немирите во главниот град Бишкек. Немирите беа ставени под контрола