ВИДЕО: Пожар во болница во Јоханесбург, евакуирани околу 700 пациенти

Од:

Околу 700 пациенти беа евакуирани денеска од болница во Јоханесбург, каде избувна пожар во некои оддели.

dobivaj vesti na viber

– Засега нема извештаи за жртви или повредени, а пожарот е локализиран. Сепак, болницата ќе биде затворена неколку дена, изјави Дејвид Махура, премиер на јужноафриканската провинција Гаутенг.

Тој додаде дека околу 400 пациенти се веќе префрлени во други јавни болници, а останатите 270 пациенти ќе бидат преместени до крајот на денот.

Би можело да ве интересира

Во поплавите во ЈАР загинаа 395 лица, стравувања дека смртниот биланс ќе расте

А1он

Најмалку 45 жртви во поплавите во Јужна Африка

А1он

Јужна Африка ќе произведува копија на вакцината на Модерна

А1он

Бројот на жртви во тропската бура Ана во Јужна Африка се зголеми на седумдесет

Ана Ололовска

Светската банка и додели заем на Јужна Африка од 750 милиони долари за закрепнување од последиците на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Пожарот во парламентот на Јужна Африка е ставен под контрола

Ана Ололовска