johanesburg

Свет

Градоначалникот на Јоханесбург загина во сообраќајна несреќа

А1он
Градоначалникот на Јоханесбург, Џолиде Матонго загина денеска во сообраќајна несреќа на 46-годишна возраст. Засега не се познати деталите за несреќата, но локалните медиуми објавија слики
Свет

ВИДЕО: Пожар во болница во Јоханесбург, евакуирани околу 700 пациенти

А1он
Околу 700 пациенти беа евакуирани денеска од болница во Јоханесбург, каде избувна пожар во некои оддели. – Засега нема извештаи за жртви или повредени, а
Свет

Уапсени 40 учесници во заложничката криза недалеку од Јоханесбург

А1он
Во полициска операција против вооружените киднапери кои држеа заложници во евангелистичка црква недалеку од Јоханесбург, уапсени се 40 осомничени, а запленети се парчиња 40 оружје.
Свет

Нереди во главниот град на Јужноафриканската Република

А1он
Јужноафриканската полиција испука гумени куршуми кон демонстрантите во Преторија, откако протестот прерасна во нереди кога беа запалени неколку продавници. До нередите дојде откако локални таксисти
Свет

Првата дама на Зимбаве и се предаде на полицијата откако нападна жена во Јоханесбург

А1он
Првата дама на Зимбабве, Грејс Мугабе денеска и се предаде на јужноафриканската полиција по наводите дека нападнала една жена во луксузниот кварт Сандтон, Јоханесбург. Јужноафриканскиот