ВИДЕО: Полска и ги предаде на Украина тенковите Леопард

Од:

Првите полски тенкови Леопард 2 и официјално беа испорачани во Украина, објави Јуан Мекдоналд од Новиот глас на Украина, кој објави видео од предавањето на социјалните мрежи.

На видеото се гледаат полскиот премиер Матеуш Моравјецки и неговиот украински колега Денис Шмихал на непозната локација во Украина. Официјалното предавање на првите Леопарди доаѓа откако полскиот премиер вчера потврди дека на Украина и биле испорачани четири тенкови.

„Полска и Европа стојат покрај вас. Дефинитивно нема да ве оставиме, ќе ја бодриме Украина до целосна победа над Русија“, рече Моравјецки стоејќи покрај Зеленски за време на неговата посета на Киев.

Би можело да ве интересира

Треба да и дозволиме на Украина да гаѓа цели во Русија вели Макрон, реагираше Путин

Катерина Ѓуровски

Путин за НАТО земјите: „Ќе претрпат тешки последици… Треба да бидат свесни со што си играат“

Предраг Петровиќ

Русите ја прегазија првата линија на украинската одбрана на север, Киев започна истрага

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата