ВИДЕО: Подмолен напад на ајкула врз германска туристка во Црвеното Море

Од:

Морничава снимка од напад на ајкула во водите на Црвеното Море беше објавена од локалните медиуми во Египет.

Жртвата е туристка, која нуркала заедно со инструктор блиску до брегот, во одморалиштето Марса Алам.

На видеото се гледа страшниот момент кога ајкулата, која, според сведоштвата, се појавила „од никаде“ и отпрво неколку секунди била навидум незаинтересирана за луѓето во водата, наеднаш напаѓа и ги зарива забите во жената.

43-годишната туристка од Германија е пренесена во болница со исеченици и внатрешни повреди на рамото, а лекарите кои ја „сошиле“ велат дека имала среќа што го носела дебелиот костим за нуркање, кој ѝ го спасил животот.

Според првичните наоди на властите, ајкулата била од вид кој обично се среќава во океаните и ретко напаѓа луѓе.

Би можело да ве интересира

Најмалку девет удавени во бродска несреќа во Египет

Ана Ололовска

САД одобрија продажба на оружје на Египет

Ана Ололовска

Новинарот на „Ал Џазира“, Махмуд Хусеин, пуштен на слобода по 1.506 дена минати во египетски затвор без формално обвинение

Ана Ололовска

Египет почна со вакцинација против коронавирусот

Ана Ололовска

Салах донира опрема за лекување на ковид-пациенти на родното село во Египет

Жарко Настоски

При пожар во египетска Ковид болница загинаа седум пациенти

Ана Ололовска