(ВИДЕО) Напаѓач рани три лица во напад со нож во метрото во Брисел

Од:

Во метро станицата Шуман во бриселскиот кварт во близина на седиштето на европските институции маж со нож ги нападна присутните.

Неколку лица се повредени, но полицијата брзо успеала да го уапси насилникот.

Човекот го започнал нападот со нож додека бил во вагон во метрото пред да истрча низ станицата обидувајќи се да ги нападне присутните, изјавија неколку очевидци.

Еден млад човек е тешко повреден, а неколку од нив се здобиja со полесни расекотини. На местото веднаш пристигнале бројни полицајци и две возила на брза помош.

Човекот не бил на списокот за следење на Единицата за координација за анализа на закани, која ги следи терористичките активности во Белгија и не е познат на разузнавачките служби на Државната безбедност. Како таков, веројатно може да се исклучи терористички акт, пишува brusselstimes.

Врз основа на однесувањето на мажот, набљудувачите шпекулираа дека тој страда од психолошки проблеми.

Во меѓувреме, персоналот кој работи во Европската комисија доби безбедносно предупредување да ја избегне областа на метро станицата Шуман.

Станицата во моментов е затворена по наредба на полицијата, а метрото е во прекин, соопшти бриселското јавно сообраќајно претпријатие СТИБ.

Би можело да ве интересира

Хаос во Брисел: Закани за можен терористички напад

Вооружени мажи се уапсени недалеку од седиштето на ЕК во Брисел

Горан Наумовски

Штрајк на дел од јавниот сектор во Брисел за подобри работни услови и повисоки плати

А1он

Брисел: Речиси 40 отсто од онлајн-продавниците користат манипулативни техники

А1он

Курти: Средбите во Брисел со Вучиќ треба да се одржуваат секој месец, несогласувањата се големи, а довербата е мала

А1он

ВИДЕО: Нереди во Франција и во Белгија, загина момче, стотина приведени

Катерина Павлова-Николовска