ВИДЕО: Објавена снимка од бегството на рускиот конвој од Лиман, целосно е уништен

Од:

Украинската војска објави снимка од воздух за која тврди дека покажува уништен конвој со руска војска и други возила како бега од источниот украински град Лиман.

dobivaj vesti na viber

На видеото се гледаат уништени возила и тела на руски војници, убиени во украинскиот напад.

Руското Министерство за одбрана вчера потврди дека руските сили се повлекле од тој стратешки важен град во регионот на Доњецк, а украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска потврди дека Лиман е „целосно исчистен“ од руските сили.

Украинскиот гувернер на окупираната област Луганск, Серхи Хајдај, изјави дека ослободувањето на Лиман е „клучен фактор за претстојната деокупација на Луганск“.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Украина подготвува контрамерка против руските намери

А1он

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска

Захарова: НАТО во Букурешт потврди дека не е заинтересиран за политичко и дипломатско решение во Украина

Русите назначија нов шеф на окупираната нуклеарна централа во Украина, последниот беше киднапиран

А1он