ВИДЕО: Објавена историската полициска фотографија од Трамп, ослободен е со кауција

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп беше накратко уапсен во затвор во Атланта поради лобирање за изборите во 2020 година во американската држава Џорџија, но набрзо беше ослободен со кауција. Доналд Трамп пристигна во затворот во Атланта за да се предаде и да се фотографира како дел од широкиот криминален случај што произлегува од обидот на поранешниот американски претседател да го поништи неговиот изборен пораз во 2020 година во Џорџија.

Трамп пристигна во затворот во 1:30 часот по средноевропско време, околу 30 минути откако неговиот приватен авион слета на аеродромот Хартсфилд-Џексон во Атланта.

Престојот на поранешниот претседател и републикански фаворит за трката на претседателските избори во 2024 година во затворот во округот Фултон, сепак, беше краток. Како и десет од единаесетте обвинети во овој случај кои веќе се предале, Доналд Трамп е ослободен со кауција од 200.000 долари.

Трамп (77) веќе влезе во непозната територија како прв поранешен претседател на САД кој се соочи со кривични пријави, иако четирите случаи покренати против него не му наштетија на неговиот статус како фаворит во трката за републиканска номинација за да го предизвика демократскиот претседател Џо Бајден во избори во ноември 2024 година.

Бизнисменот и поранешна реалити ѕвезда што стана политичар ќе им се придружи на гангстерот Ал Капоне, пејачот Френк Синатра и други висок профил Американци кои се фотографирале во затвор.

„Сакаме да го облечеме на маица. Ќе оди ширум светот. Ќе биде попопуларна слика од Мона Лиза“, рече Лаура Лумер (30), републиканска поранешна кандидатка за Конгресот, која се мешаше со другите поддржувачи на Трамп надвор од затворот. четврток наутро.

Пред него, неколку од неговите 18 сообвинети престојуваа во оваа преполна и озлогласено нехигиенска установа, која последните денови ја следеа медиумите ширум светот. Сите беа обвинети на 14 август за незаконски обид за поништување на резултатите од изборите во 2020 година, на кои победи актуелниот демократ Џо Бајден во клучната држава.

По кратка процедура во затворот во Фултон, Трамп набрзо се врати во својот голф клуб во Њу Џерси.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Трамп пред еврејските донатори: Ќе се пресметаме со пропалестинските демонстранти

Катерина Ѓуровски

Трамп отсуствуваше и на втората ТВ дебата на републиканските кандидати

Трамп се изјасни дека е невин по обвинението од Џорџија

Предраг Петровиќ

Трамп в четврток ќе им се предаде на властите во Џорџија

Катерина Ѓуровски

Покренато ново обвинение портив Доналд Трамп

ВИДЕО: Трамп тврди дека не е виновен, рочиштето траеше 27 минути: „Ова е тажен ден за Америка“

Катерина Ѓуровски