ВИДЕО: Нетанјаху е надвор од контрола, треба да се изведе пред Хашкиот суд бара шпанска министерка

Од:

Шпанската министерка за социјални права и шеф на Подемос, Јоне Белара, го коментираше конфликтот меѓу Израел и Хамас. „Нетанјаху, на чело на државата Израел, е целосно надвор од контрола. Тој ги прогласи ОН за непожелни. Важно е меѓународната заедница да престане да му се умилкува и да му се спротивстави. Повторувам: економски санкции и ембарго за оружје. “ напиша таа на X.

Таа потоа објави видео во кое предложи „четири работи што европските земји би можеле да ги направат денес за да го запрат геноцидот во Палестина“. „Денес дознавме дека Нетанјаху ги прогласи Обединетите нации за непожелни во Израел. Тоа значи дека персоналот на ОН нема да има визи за патување во таа област“, ​​рече таа.

„Ова е резултат на фактот дека ниту Нетанјаху, ниту државата Израел не одговараа за нивната нелегална окупација на палестинската територија во последните децении. Постојат четири работи што европските земји можат веднаш да ги направат. Прво, да ги прекинат дипломатските односи со Израел. Второ, спроведете силни економски санкции како што беше направено со Путин“, продолжи таа.

„Трето, воведете ембарго за оружје. Четврто, како што беше направено и во случајот со војната во Украина, доведете го Нетанјаху и сите политички лидери одговорни за бомбардирањето на цивилното население пред Меѓународниот кривичен суд. Ајде да направиме нешто, сè уште е можно е да се запре геноцидот“, заклучи таа.

Би можело да ве интересира

Солзите на маж од Газа кој изгуби 103 членови на семејството во еден ден: За кого да се вратам

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Ќе има примирје во Газа за Рамазан најави Бајден

Катерина Ѓуровски

Умре американскиот војник кој се самозапали пред израелската амбасада во Вашингтон

Катерина Ѓуровски

Палестинскиот премиер поднесе оставка

Обединетите нации се во ќорсокак, потребни се промени призна Гутереш

ВИДЕО: Нетанјаху и Хамас продолжуваат со радикалните изјави, во позадина се преговара за мир