(ВИДЕО) Морето во јапонскиот град Наго преку ноќ стана црвено

Од:

Посетителите на туристичкиот град во југозападна Јапонија беа изненадени кога се разбудиле вчера кога откриле дека инаку кристално чистото море станало црвено по истекување во локалната пиварница.

Фотографиите и видеата на социјалните мрежи покажуваат црвена вода како тече низ реките и пристаништето Наго на островот Окинава. Градот е познат по смарагдното море и песочните плажи.

Од локалната пиварница велат дека нема за што да се грижат локалното население и туристите. Тврдат дека имало истекување во еден од нивните објекти и дека обееното море не претставува опасност за луѓето и морскиот живот.

„Веруваме дека тоа е предизвикано од истекување на пропилен гликол – додаток на храна пронајден во водата за ладење за ладење на фабричките згради“, објави пиварата Орион.

Тие додадоа дека истекувањето било запрено денеска во 9:30 часот по локално време, иако портпаролот на јапонската крајбрежна стража за Си-Ен-Ен изјавил дека морската вода во близина на пиварницата се уште е црвена.

Пропилен гликол често се користи во прехранбената, козметичката и фармацевтската индустрија.

Би можело да ве интересира

Американски воен авион падна во океанот во близина на Јапонија, во него имало осум лиц

Пловечки град на иднината: Засолниште за 40.000 луѓе во случај на природна катастрофа

Предраг Петровиќ

Силен земјотрес ја потресе Јапонија

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Во Грција: Жена падна во морето додека се качуваше на брод, луѓе веднаш скокнаа по неа

Горан Наумовски

Јапонија призна: Нашата армија не може да ја заштити земјата

Јапонија почна да испушта прочистена радиоактивна вода од Фукушима во океанот