(ВИДЕО) Морето во јапонскиот град Наго преку ноќ стана црвено

Од:

Посетителите на туристичкиот град во југозападна Јапонија беа изненадени кога се разбудиле вчера кога откриле дека инаку кристално чистото море станало црвено по истекување во локалната пиварница.

Фотографиите и видеата на социјалните мрежи покажуваат црвена вода како тече низ реките и пристаништето Наго на островот Окинава. Градот е познат по смарагдното море и песочните плажи.

Од локалната пиварница велат дека нема за што да се грижат локалното население и туристите. Тврдат дека имало истекување во еден од нивните објекти и дека обееното море не претставува опасност за луѓето и морскиот живот.

„Веруваме дека тоа е предизвикано од истекување на пропилен гликол – додаток на храна пронајден во водата за ладење за ладење на фабричките згради“, објави пиварата Орион.

Тие додадоа дека истекувањето било запрено денеска во 9:30 часот по локално време, иако портпаролот на јапонската крајбрежна стража за Си-Ен-Ен изјавил дека морската вода во близина на пиварницата се уште е црвена.

Пропилен гликол често се користи во прехранбената, козметичката и фармацевтската индустрија.

Би можело да ве интересира

Семејство со три деца со автомобил падна во море, лекарите се борат за животите на мајката и синот

Четири лица загинаа во пожар во Токио

Силен земјотрес ги погоди јапонските острови

ВИДЕО: Силен земјотрес од 6,1 степен ја погоди Јапонија

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Седуммина мртви во превртениот танкер кај Јапонија

ВИДЕО: Кај Јапонија се преврте танкер

Катерина Ѓуровски