(ВИДЕО) Мистериозна топка е пронајдена на јапонскиот брег, полицијата ја опколи областа

Од:

Огромна метална топка е пронајдена на брегот на Јапонија, која го збуни населението и предизвика низа акции на властите. Засега се уште не се знае за што точно се работи, одговор на тоа прашање немаат ниту полицијата, ниту специјалистичката екипа за експлозивни направи, кои веднаш биле испратени на местото на настанот.

Она што е познато е дека овој мистериозен објект е шуплив и не претставува никаква закана. Многумина претпоставуваат дека се работи за некаква пловка, пишува Би-Би-Си.

Јапонската телевизија NHK објави видео на кое се гледаат двајца службеници на брегот на градот Хамамацу како ја прегледуваат топката со дијаметар од околу 1,5 метри. Прв ја забележал локален жител кој веднаш ја известил полицијата. Надлежните ја опколиле областа и направиле рендген снимка од која било откриено само дека предметот не претставува опасност за јавноста.

Локалните власти најавија дека наскоро ќе го отстранат објектот. Таквата мистериозна топка веројатно немаше да предизвика паника под други околности, но Јапонија денес, која не е поврзана со овој настан, изрази загриженост поради наводните кинески шпионски балони кои биле забележани над нејзината територија во најмалку три наврати од 2019 година. Пекинг ги негира тврдењата за шпионажа.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја неуспешно лансираше шпионски сателит, во Јапонија се огласија сирени

Ана Ололовска

Руски авиони над Јапонското Море, Јапонија ги подигна своите ловци

Ана Ололовска

Мечка забележана со чизми во устата: Во близина е пронајдена човечка глава

Бајден оди во Хирошима, нема да се извини за атомската бомба

Ана Ололовска

Руски авиони во близина на Јапонија

Ана Ололовска

Несреќа во Јапонија: „Данѓири“ се преврте врз луѓе, 11 повредени