ВИДЕО: Масовни протести во Хонгконг

Од:

Во Хонгконг со денови се оддржуваат масовни протести поради новиот закон за екстрадиција.

Измените на законот треба да ја поедностават продецурата за секој поединечен случај за екстрадиција на барани осомничени во други земји, вклучувајќи ја матичната земја како Кина, Макао и Тајван, покрај 20-те земји со кои Хонг Конг веќе има договор за екстрадиција.

Би можело да ве интересира

Исчезнатиот вработен во британската амбасада во Хонг Конг, уапсен во Кина

Ана Ололовска

Демонстрантите ја одбија платформата за дијалог на лидерката на Хонг Конг

Ана Ололовска

Лидерката на Хонг Конг, Кери Лем, најави платформа за дијалог со граѓаните

Ана Ололовска

Пекинг ги користел „Твитер“ и „Фејсбук“ против демонстрантите во Хонгконг, тврдат двете социјални мрежи

Илјадници жители на Хонгконг се приклучија на антивладиниот собир

Ана Ололовска

Организаторите во Хонгконг повикуваат на мирни демонстрации