ВИДЕО: Кинеското летало Чанг 5 успешно слета на Месечината

Од:

Кинеското вселенско летало Чанг 5 успешно слета на Месечината.

Чанг 5 треба да собере примероци од карпите на земјиниот природен сателит.

Целта на кинескиот проект е да се донесат примероци од карпите на Месечината, што е прва таква мисија по 44 години. Претходно, таква мисија имаа САД и Советскиот Сојуз.

Сондата е наречена Чанг по кинеската божица на Месечината.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Спасени седум од 22 кинески рудари кои се затрупани две недели

Ана Ололовска

Во Шангај евакуиран цел кварт по откривањето на три лица со коронавирус

Ана Ололовска

Тест за коронавирус за сите Кинези кои ќе патуваат за Нова година

Ана Ололовска

Кина му честиташе на Бајден и повика на единство во меѓусебните односи

Ана Ололовска

Бројот на заразени со Ковид-19 во Кина расте, нови 144 за 24 часа

Ана Ололовска

ЦМГ: Кина останува најголем пазар за онлајн малопродажба во светот

Ана Ололовска