ВИДЕО: Ким Јонг Ун пристигна во Русија

Од:

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун утринава пристигна во посета на Русија, каде треба да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин.

Ким влегол во Русија со личен воз и пристигнал на станицата Хасан откако ја преминал границата, изјавија извори блиски до руските власти, пренесе Кјодо.

Ким пристигна на посетата заедно со највисоките воени претставници кои раководат со фабрики за оружје и муниција, објави АП.

Средбата меѓу Путин и Ким ќе се одржи на далечниот исток на Русија, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Се уште не знаеме каде ќе се водат разговорите. На Далечниот исток“, рече Песков, наведувајќи дека разговорите ќе се одржат меѓу двете делегации, како и меѓу двајцата претседатели, по што ќе следи официјална вечера.

Севернокорејската новинска агенција КЦНА соопшти дека Ким заминал со воз во неделата попладне.

Војската на Јужна Кореја процени дека возот влегол на руска територија рано утринава, изјави Џеон Ха Гју, портпарол на Министерството за одбрана на Јужна Кореја.

Би можело да ве интересира

Путин: Никогаш не се откажавме од мирното решавање на споровите со Украина

ВИДЕО: Русија жестоко нападна неколку украински градови, најтешко погоден Харков

Катерина Ѓуровски

Ким Јонг-ун: Време е да бидеме подготвени за војна

Украина тврди дека соборила руски хелкоптер, Русите велат сам паднал

Голема победа за двајца руски милијардери, ЕУ мора да им ги укине санкциите

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Експлозии од двете страни на границата, Русија и Украина се напаѓаат со дронови

Катерина Ѓуровски