(ВИДЕО) Иран ги нападна Ирак и Сирија: Го уништивме шпионскиот штаб на ционистичкиот Мосад

Од:

Корпусот на револуционерната гарда на Иран (ИРГЦ) објави дека вчера со балистички ракети нападна цели во северен Ирак и Сирија. Нападот бил како одмазда за неодамнешните терористички напади во Иран, објави порталот на ИРГЦ.

Гарда објави дека терористичката милиција на Исламската држава (ИД) е „лоцирана на окупираните територии на Сирија и уништена со истрелување на серија балистички ракети“. Речиси истовремено, малку пред полноќ, неколку силни експлозии го потресоа северниот ирачки град Ирбил. Очевидци изјавија дека неколку проектили паднале во близина на американскиот конзулат во изградба.

Погоден е и меѓународниот аеродром во тој курдски град. ИРГЦ објави дека ударите предизвикале „уништување на шпионскиот штаб на ционистичкиот режим (Мосад)“. Директорот на меѓународниот аеродром во Ирбил во изјавите рече дека летовите се одвиваат нормално.

Безбедносни извори во Ирбил изјавија за ДПА дека „ирански проектили паднале на фарми северно од Ирбил и ги погодиле домовите и имотот на граѓаните“. Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Метју Милер, на платформата X рече дека САД „остро ги осудуваат иранските напади во Ирбил и изразуваат сочувство до семејствата на жртвите“.

„Ние се спротивставуваме на дрските ракетни напади на Иран и ги поддржуваме напорите на владата на Ирак и на регионалната влада на Курдистан да ги исполни аспирациите на ирачкиот народ“, додаде тој. Ситуацијата во регионот е исклучително напната од избувнувањето на војната во Газа пред повеќе од три месеци.

Досега немаше ракетни напади на ИРГЦ, но милитантните групи сојузници со Иран често напаѓаа цели во Сирија и Ирак во последните месеци. Израел и САД се сметаат за најголеми непријатели на Иран од Исламската револуција во 1979 година.

Би можело да ве интересира

Нов состанок на воениот кабинет на Израел

Иран: Следниот напад ќе биде за неколку секунди

Катерина Ѓуровски

Израел потврди дека ќе се одмазди, раздор во кабинетот на Нетанјаху

Катерина Ѓуровски

Откриен еден од израелските планови за одмазда на Иран

Израелскиот министер за одбрана разговараше со својот американски колега: Немаме друг избор освен да му одговориме на Иран

Предраг Петровиќ

Фалената „железна купола“ не пресретнала ниту една од хиперсоничните ракети на Иран

Предраг Петровиќ