ВИДЕО: Хаос на улиците на Хаг на протестот против ковид рестрикциите

Од:

Нови судири избија доцна синоќа во неколку холандски градови на протестите против построгите мерки за борба против коронавирусот. Пет полицајци се повредени, а седуммина се приведени.

До пресметка на демонстрантите и полицијата дојде во Хаг каде силите на редот со водени топови ја растеруваа толпата.

Помали судири имаше во неколку градови, а навивачки групи прекинаат фудбалски натпревари поради тоа што се играа без публика поради ковид мерките.

Насилство сепак имаше значително помалку во однос на претходната вечер во Ротердам каде што тројца беа ранети, а приведени беа повеќе од 50 лица.

Холандија минатата недела стана првата западоневропска земја која воведе парицјален локадаун есенва поради растот на новозаразените со ковид.

Мерките ги бидат во сила најмалку три седмици, а се планираат и нови како што се забрана за влез на невакцинираните на одредени локации.

Би можело да ве интересира

Во Србија не стивнува бројот на новозаболени – евидентирани 19.063 заразени лица

А1он

Голем протест во Берлин против владината одлука за задолжителна вакцинација

А1он

„Џонсон и Џонсон“ оваа година очекува до 3,5 милијарди долари заработка од продажба на вакцини

А1он

Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

А1он

Во Србија најмногу новозаразени од почеток на пандемијата – 19.901 позитивни

А1он

Омикрон дефинитивно нема да биде последната верзија на коронавирусот, научниците предупредуваат на „Франкенштајн варијантата“

Ана Ололовска