ВИДЕО: Хаос на протестите против ковид пропусниците во Холандија, има ранети

Од:

Полицијата им одговори со предупредувачи истрели и водени топови на демонстрантит кои синоќа палеа автомобили и фрлаа камења кон полицијата на протестот против рестриктивните мерки за заштита од коронавирусот во Ротердм.

Портпаролката на локалната полиција изјави дека имало предупредувачки истрели, но и целни истрели, бидејќи ситуацијата била „опасна по живот”. Според полицијата, седум лица се повредени, најверојатно од предупредувачки истрели, но точната причина ќе ја утврди истрагата.

Поради немирите, возовите до и од пристанишниот град се суспендирани до понатамошно известување, а не се предвидени автобуси за замена за оние кои сакаат да патуваат.

Демонстрациите беа против плановите на владата да воведе здравствен сертификат поради зголемениот број случаи на коронавирус во Холандија. Според мерката, само вакцинираните и оние кои прележале Ковид-19 ќе им биде дозволено да присуствуваат на јавни настани, во кафулиња и во ресторани.

Би можело да ве интересира

Во Србија не стивнува бројот на новозаболени – евидентирани 19.063 заразени лица

А1он

Голем протест во Берлин против владината одлука за задолжителна вакцинација

А1он

„Џонсон и Џонсон“ оваа година очекува до 3,5 милијарди долари заработка од продажба на вакцини

А1он

Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

А1он

Во Србија најмногу новозаразени од почеток на пандемијата – 19.901 позитивни

А1он

Омикрон дефинитивно нема да биде последната верзија на коронавирусот, научниците предупредуваат на „Франкенштајн варијантата“

Ана Ололовска