ВИДЕО: Грузискиот разбојник фатен откако му ги дадоа парите и се обиде да избега со тројца заложници

Од:

Заврши осумчасовната заложничка драма во грузискиот град Зугдуди, а ограбувачот на експозитура на Банката на Грузија е уапсен, јавија локалните медиуми.

Разбојникот, кој држеше дваесетина заложници во банка , е уапсен откако полицијата прво му ги предаде бараните пари, а тој се обиде да избега заедно со тројца од заложниците, држејќи во раката подигната рачна граната.

Телевизијата Рустави објави снимка од моментот кога се уште неидентификуваниот ограбувач на банката, кој носи црна маска, ја напушта зградата заедно со тројцата заложници.

Според телевизијата, напаѓачот се упатил кон хелиодром во близина, каде мислел дека го чека договорениот хеликоптер за бегство, но во меѓувреме бил совладан и приведен од полициските специјалци.

Разбојникот попладнево влета во банката вооружен со автоматска пушка и бомба, земајќи десетици заложници, од кои дел успеаја да побегнат, а дел, меѓу кои повозрасни луѓе и една бремена жена, беа ослободени од ограбувачот. Според грузиските медиуми, тој барал половина милион долари, заканувајќи се дека ќе пука во заложниците и ќе ја активира гранатата во просторијата во која ги држел, ако полицијата тргне во напад.

Напаѓачот претходно испрати и снимка на која се гледаат заложниците, меѓу кои имало и вработени и клиенти во банката, седнати на подот во една од канцелариите.

Грузиското министерство за внатрешни работи претходно ги замоли медиумите да не емитуваат снимки во живо додека трае акцијата на специјалците.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Уапсен човек што држеше заложници во Тбилиси, барал да се забрани коцкањето и банките да ги спуштат каматите

Жарко Настоски

Грузија бара засилено американско присуство на Кавказ

Ана Ололовска

Помпео ја посети Грузија, илјадници протестираат против изборните резултати

Ана Ололовска

Судир меѓу полицијата и демонстрантите во Тбилиси кои бараат повторување на парламентарните избори

Ана Ололовска

По изборите во Грузија, победа прогласија и власта и опозицијата

Ана Ололовска

Парламентарни избори во Грузија

Ана Ололовска