(ВИДЕО) Драма во Грузија: разбојник со автоматска пушка и бомба држи 20 заложници во банка

Од:

Неидентификуван напаѓач држи околу 20 луѓе како заложници во експозитура на Банката во Грузија во градот Зугдиди, соопшти полицијата.

Се водат преговори со напаѓачот. Според локалните медиуми, тој побарал половина милион долари. Разбојникот носи маска и воена маскирна униформа. Тој според извештаите им дал два часа на полицијаците да го исполнат неговото барање, кои веќе изминаа.

Полицијата уште информира дека напаѓачот ослободил една бремена жена. Сведоците пријавиле пукање, но засега не е јасно дали има повредени.

Специјалните единици на полицијата се распоредени пред банката. Еден од вработените кој успеа да излезе од зградата рече дека напаѓачот пукал неколкупати и побарал од вработените да легнат на земја.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Уапсен човек што држеше заложници во Тбилиси, барал да се забрани коцкањето и банките да ги спуштат каматите

Жарко Настоски

Грузија бара засилено американско присуство на Кавказ

Ана Ололовска

Помпео ја посети Грузија, илјадници протестираат против изборните резултати

Ана Ололовска

Судир меѓу полицијата и демонстрантите во Тбилиси кои бараат повторување на парламентарните избори

Ана Ололовска

По изборите во Грузија, победа прогласија и власта и опозицијата

Ана Ололовска

Парламентарни избори во Грузија

Ана Ололовска