ВИДЕО: Ќерката на Лавров предизвика хаос во Грузија: Дојде на свадба, мораше да ја напушти земјата со полициска придружба

Од:

Ќерката и зетот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ја напуштиле Грузија под заштита на грузиската полиција и службата за државна безбедност, пренесуваа медиумите во Грузија. Екатерина Винокурова пристигна во Грузија на свадбата на братот на нејзиниот сопруг откако вчера беа обновени летовите меѓу Москва и Тбилиси.

Во земјата има протести против обновувањето на воздушниот сообраќај со Русија. Пред хотелот во кој беше сместна керќата на Лавров имаше полициски единици за да спречат протести пред објектот.

Грузискиот претседател изјави дека свадбата на која присуствувала ќерката на Лавров е откажана.

„Во врска со денешниот инцидент добив порака од министерот за внатрешни работи дека семејството, луѓето кои требаше да присуствуваат свадбата си заминаа и свадбата нема да се одржи денеска.

Екатерина Винокурова е под санкции од САД и од Европската унија.

Би можело да ве интересира

Откриен тајниот план на САД за Украина

Прашање на време: Украина би можела да почне преговори со ЕУ годинава

Шојгу го смени генералот што ги предводеше руските сили во Бахмут

Катерина Ѓуровски

Украина ќе гради прво подземно училиште во Харков

ВИДЕО: На Украинец му се расипа тенкот, им се јави на Русите за асистенција

Катерина Ѓуровски

„Забраната за влез на автомобили со руски регистарски таблички во земјите на ЕУ е нацизам“