(ВИДЕО) Германија по силниот дожд: Поплавени се улици, аеродром, метро…

Од:

Голема количина дожд во делови од Германија предизвика поплави. Дождот доведе до откажување на десетици летови на аеродромот во Франкфурт, најпрометниот аеродром во земјата и главен европски центар.

Аеродромот соопшти дека големи количества вода се акумулирала на пистата во средата навечер и дека „операциите“ биле прекинати повеќе од два часа, објави германската новинска агенција ДПА. Веб-страницата на аеродромот покажа дека околу 70 летови биле откажани до 23 часот, додека 23 летови за Франкфурт биле пренасочени кон други аеродроми.

Обилните дождови во делови од југозападна и централна Германија доведоа до поплавени подруми и улици. Во Гелзенкирхен, во западниот округ Рур, противпожарната служба соопшти дека луѓето се спасуваат од нивните автомобили, каде што неколку подвозници на автопати се под вода.

Би можело да ве интересира

Мистериозна смрт на Албанец во Германија: Телото пронајдено во шума, тинејџер ја презеде вината

Горан Наумовски

Снежно невреме во Германија и Швајцарија

Горан Наумовски

Поради невремето откажани над 150 летови во Германија, локалните патишта се покриени со снег

Горан Наумовски

Спречен терористички напад во Германија

Претреси во четири германски сојузни покраини, акција против радикалните исламисти

(ВИДЕО) Црна Гора: Поплавени улици, куќи и мостови, вода влегла и во итната медицинска помош

Горан Наумовски