(ВИДЕО) Експлозија на мостот „Виножито“ кај Нијагарините водопади, има загинати и повредени

Од:

Експлозија која се случи на мостот „Виножито“ кај Нијагарините водопади предизвика хаос долж границата, а сите четири копнени премини меѓу САД и Канада се затворени додека не се утврди причината за експлозијата.

Експлозијата била пријавена во средата попладне. Властите соопштија дека експлозијата дошла од автомобил кој се обидел да влезе во САД од Канада.

Експлозивот во тој момент бил во возилото, а двете лица кои биле во автомобилот се мртви, изјавија извори на Фокс њуз. Повреден е граничен службеник.

Американското Федерално биро за истраги предупреди дека ситуацијата не е стабилна, пренесува Sky News.

– Властите во американската сојузна држава Њујорк „внимателно го следат“ инцидентот на мостот Виножито во Нијагарините водопади, а државните агенции се на местото на настанот, изјави гувернерката на Њујорк Кејти Хук на социјалната мрежа X (Твитер).

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Невин Американец е ослободен после 30 години затвор

(ВИДЕО) Еден убиен, двајца ранети во стоматолошка ординација во Калифорнија

Горан Наумовски

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Исчезна петгодишно девојче на Флорида, полицијата ја пронајде во мочуриште

Најмалку едно лице загина, а неколку се повредени во престрелка во Орландо

Германската морнарица по грешка ќе собореше американски дрон во Црвено Море

Катерина Ѓуровски