(ВИДЕО) Двајца мртви, најмалку девет исчезнати во експлозија во фабрика за чоколади во Пенсилванија

Од:

Најмалку две лица загинаа, а девет се исчезнати во експлозија во фабрика за чоколади во американската сојузна држава Пенсилванија, соопштија денеска локалните власти.

Спасувачките служби соопштија дека неколкумина се повредени во експлозијата во фабриката Р.М.

Засега не е позната причината за експлозијата.

Осум лица се пренесени во болницата Рединг во петокот вечерта, а пет се задржани на лекување, изјави портпаролката на болницата Џесика Безлер.

Експлозијата, која се случила нешто пред 17 часот, уништила една зграда и ја оштетила соседната зграда со станови, пренесе АП.

Градоначалничката на околијата Вест Ридинг, Саманта Каг, рече дека експлозијата била толку силна што ја поместила блиската зграда за околу 10 сантиметри.

Некои жители се раселени од оштетената станбена зграда, изјави градскиот управител.

На веб-страницата на фабриката за чоколади пишува дека таа работи од 1948 година и сега има 850 вработени во нејзиното седиште во Вест Ридинг.

Би можело да ве интересира

Мајк Пенс се кандидира за претседател на САД, ќе се бори против Трамп

Поранешен американски шпион: Време е да се каже вистината за НЛО

Ана Ололовска

ВИДЕО: Две лица загинаа во пад на мал авион во Америка

Ана Ололовска

Напад со нож во Кливленд, ранети тројца полицајци

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Бајден: Америка го доби она што и требаше, спречивме економски колапс

Ана Ололовска

80 години затвор за тинејџер кој си ги уби мајката и сестрата