(ВИДЕО) Драма на лет за Флорида: Четири лица повредени во авион поради силни турбуленции

Од:

Четири лица се повредени на лет од Северна Каролина за Флорида поради „силни турбуленции“, соопштија официјални лица.

Екипажот на летот 227 на Алиџинт, кој полета од аеродромот во Ешвил, пријавил силни турбуленции додека бил на пат кон аеродромот Сент Пит-Клирвотер, соопшти американската Федерална управа за авијација (ФАА).

Во соопштението на Aligiant тие потврдија дека авионот во кој имало 179 патници и шест членови на екипажот наишол на „силни турбуленции“ пред слетувањето и дека по слетувањето лекарите процениле дека на двајца патници и две стјуардеси им е потребна помош.

Летот траел 70 минути, а авионот непосредно пред слетувањето ја намалил висината за 2.500 метри за две минути.

Медицинските екипи на местото на настанот соопштија дека има „неколку повреди на главата и еден можна скршеница на глуждот“.

Патникот Пол Харис изјави за филијалата на NBC WFLA во Тампа дека за време на турбуленциите, неколку луѓе кои не биле врзани со ремени удирале со главите на таванот. Патничката Лиза Спригс рече дека турбуленциите биле „застрашувачки“ и додала дека видела две лица кои им ги скршиле глуждовите.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Крвава Ноќ на вештерките на Флорида: двајца мртви, 18 повредени

Катерина Ѓуровски

Близначки пронајдени мртви во кутија за играчки на Флорида: Се задушиле објаснува мајката

(ВИДЕО) Драматични снимки од Флорида, се е под вода: „Ситуацијата е крајно опасна“

ВИДЕО: 18-месечно девојче од Флорида почина од жештина заборавено во автомобил

(ВИДЕО) Неверојатна снимка: Шимпанзо кое го помина целиот живот во кафез првпат го виде небото

Се запали камперско возило во Флорида, загинаа пет кучиња

Горан Наумовски