ВИДЕО: Блинкен со драматични гримаси додека Бајден зборуваше дека Си Џинпинг е диктатор

Од:

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен не можеше да ја задржи својата реакција откако американскиот претседател Џо Бајден го нарече својот кинески колега Си Џинпинг диктатор. Во близина имало камера која ја снимила нервозата и тресењето со главата на Блинкен, а видеото набрзо почна да кружи на социјалните мрежи.

По четиричасовната средба меѓу двајцата претседатели во Сан Франциско во средата, Бајден беше запрашан дали тој сè уште го смета Си за диктатор, со оглед на неговата употреба на терминот претходно оваа година.

„Тој е диктатор во смисла дека е човек кој управува со комунистичка земја… врз основа на форма на влада која е сосема поинаква од нашата“, рече Бајден.

Веднаш штом го рече тоа, Блинкен се гримаса, се нервираше и зеде длабок здив пред загрижено да го погледне претседателот. Контроверзната изјава дојде во време кога Америка и Кина се обидуваат да ги испеглаат своите разлики.

Си му рекол на Бајден дека двете земји треба да бидат способни да се издигнат над меѓусебните проблеми додека се обидуваат да ги обноват билатералните односи по бурната година.

Би можело да ве интересира

Авионот на Блинкен приземјен поради дефект, тој продолжил кон Брисел со автомобил

Блинкен не можеше да се врати од Давос поради истекување на кислород во авионот

ВИДЕО: Со јасновитка на американска телевизија му предвивуваат неуспех на Трамп на изборите

Предраг Петровиќ

Блинкен и Лавров се разминаа во Скопје, САД и Русија спротивставени за иднината на ОБСЕ, за Украина, Балканот

Османи-Блинкен: Како стратешки партнери и НАТО сојузници остануваме обединети во поддршката за Украина

Премиерот Ковачевски го пречека државниот секретар на САД, Блинкен