ВИДЕО: Авион на „Ер Чајна“ се запали на аеродромот во Пекинг

Од:

Авион „ербас А330“ на „Ер Чајна“ се запалил во моментот кога патниците и екипажот се качувале принудувајќи ги на итна евакуација на непосредната област на аеродромот во Пекинг, пренесува РТ.

Нема извештаи за повредени, а службите за итни случаи се наоѓаат на местото на настанот и се борат со пожарот што избувна во товарниот дел од авионот. На снимките објавени на „Веибо“ се гледа дека кровот на авионот е целосно изгорен.

Авионот на летот ЦА976 се запалил по слетувањето по летот од Сингапур, во моментот кога се качувале новите патници. На снимките се гледаат патниците кои го снимале пламенот што го зафатил авионот.

Причините за пожарот се сè уште непознати.

Би можело да ве интересира

Кинеските авиокомпании нудат авионски билети и за четири долари

Иран им забрани на Кинезите влез во земјата поради коронавирусот

А1он

Кина испраќа 100.000 патки во борбата против скакулците во Пакистан

Ана Ололовска

Кинескиот град Шенжен ќе забрани конзумација на кучиња и мачки поради новиот коронавирус

Ана Ололовска

Кинески град дава по 1400 долари за сомнителни случаи кои сами ќе се пријават

Ана Ололовска

Кина минатата година доби нови 182 милијардера, а САД 59

Ана Ололовска