ВИДЕО: Активисти протестираат пред Бранденбуршката порта во Берлин

Од:

Еко активисти денеска одржаа протест пред Бранденбуршката порта по повод 33-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид.

Демонстрантите на Бранденбуршката порта ставија транспарент на кого пишуваше „Се надеваме на опстанок за сите”.


Протестот го организираше „Последна генерација” која повика на акција за солидарност за справување со климатските промени.

На овој ден на единство, ние како општество стоиме на работ, објави организацијата на Твитер.

Групата досега има одржано многу демонстрации барајќи посилна акција за справување со климатските промени.

Би можело да ве интересира

Берлин нуди помош во истрагата за хеликоптерската несреќа во Украина

А1он

Еко-активисти го отсекоа врвот на новогодишната елка пред Бранденбуршката порта во Берлин

А1он

ВИДЕО: Огромен аквариум експлодираше во Берлин

Горан Наумовски

Климатски активисти ги блокираа аеродромите во Минхен и во Берлин

Катерина Павлова-Николовска

Србин ограбил и убивал стари луѓе во Берлин: Бандити упаѓале во куќи на пензионери, ги врзувале и мачеле

А1он

Градоначалниците на европски метрополи насамарени, разговарале со лажен Кличко

Катерина Павлова-Николовска