ВИДЕО: 18-месечно девојче од Флорида почина од жештина заборавено во автомобил

Од:

18-месечно девојче од Флорида починало откако нејзините родители ја оставиле сама во автомобил во текот на ноќта на температура од околу 40 степени Целзиусови. Сè се случило кога родителите се вратиле дома од забава на 4 јули каде што пиеле алкохол и пушеле марихуана.

Џоел и Џезмин Рондон, двајцата 33, од Лејкленд, беа уапсени под обвинение за отежнато убиство од небрежност на дете во она што шерифот на округот Полк, Грејди Џад го опиша како „застрашувачка“ смрт на нивната ќерка во жежок автомобил, за што тој ја обвини „небрежност и дрогите кои парот ги користел“.

Двојката во вторникот отишла на забава со нивните три деца, сите под 9-годишна возраст, и останале надвор до речиси 3 часот наутро изјавија полицајците.

Додека биле на забавата, двајцата родители пиеле алкохол и пушеле марихуана – а таткото користел и мет.

Кога се вратиле дома во раните утрински часови во средата, Цазмин наводно му рекла на својот сопруг да ја донесе нивната 18-месечна ќерка додека таа се грижи за нивните две поголеми деца, на возраст од 6 и 8 години.

Џоел им рекол на инспекторите дека една од вратите на автомобилот била отворена во тоа време, објави CBS 12.

Тој ги внесол послужавниците со храна во куќата, а кога се вратил, видел дека сите врати од автомобилот се затворени и претпоставил дека неговата сопруга веќе го внела детето во куќата.

„Тие донесоа храна во куќата, но не го донесоа бебето во куќата“, рече Џад на прес-конференција во четвртокот.

Џоел и Цазмин подоцна легнале, а ниту еден од сопружниците не го прашал другиот за тоа каде се наоѓа нивната ќерка пред да заспијат.

Џоел се разбудил во 10 часот и поминал еден час подготвувајќи се за работа. Околу 11 часот, таткото на три деца го замолил своето најстаро дете да оди „да го провери бебето“ во спалната соба, но му било кажано дека девојчето го нема.

Откако ја пребарал куќата по малото дете, Џоел излегол до автомобилот паркиран на патеката под жешкото сонце и ја нашол неговата ќерка на задното седиште, сè уште врзана на седиштето на седиштето.

Родителите го однеле своето дете во Регионалниот здравствен медицински центар Лејкленд каде шерифот рекол дека станало очигледно дека детето „претрпело мачна смрт“.

Околу 14:30 ч. — неколку часа откако ја извадија од автомобилот — температурата на телото на малото дете сè уште беше ужасно висок, рече шерифот.

Обдукцијата утврдила дека детето починало од хипертермија бидејќи било оставено во автомобилот, а начинот на смрт е прогласен за убиство.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Крвава Ноќ на вештерките на Флорида: двајца мртви, 18 повредени

Катерина Ѓуровски

Близначки пронајдени мртви во кутија за играчки на Флорида: Се задушиле објаснува мајката

(ВИДЕО) Драматични снимки од Флорида, се е под вода: „Ситуацијата е крајно опасна“

(ВИДЕО) Драма на лет за Флорида: Четири лица повредени во авион поради силни турбуленции

(ВИДЕО) Неверојатна снимка: Шимпанзо кое го помина целиот живот во кафез првпат го виде небото

Се запали камперско возило во Флорида, загинаа пет кучиња

Горан Наумовски