Вашингтон пост: Египет планирал тајно да ја вооружува Русија

Од:

Според објавените американски податоци, Египет планирал тајно да и испорача 40.000 проектили на Русија, пишува денеска The Washington Post.

Претседателот Абдел Фатах Ел-Сиси, наводно, наредил производство и транспорт на оружјето, и покрај тоа што Египет е еден од најблиските сојузници на Америка на Блискиот Исток.

Дел од документот од 17 февруари ги сумира наводните разговори меѓу претседателот Сиси и високи египетски воени претставници.

Претседателот Сиси, наводно, им рекол на официјалните лица да го чуваат производството и испораката на ракетите во тајност „за да се избегнат проблеми со Западот“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Сибир -50 степени, Москва беше затрупана од рекорден снег за овој период од годината

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Османи: Русија, а не западните демократии е причина за проблемите и нестабилноста на регионот

Предраг Петровиќ

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Израел треба да ги знае правилата на војување, бројките на убиени цивили во Газа се страшни, смета Лавров

Орце Костов