Вашингтон ја блокираше резолуцијата на ОН за итен прекин на огнот во Газа

Од:

Соединетите држави ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност со која се повикува на „итен хуманитарен прекин на огнот“ во Газа, и покрај притисокот од генералниот секретар на ОН, кој го осуди „колективното казнување“ на палестинскиот народ.

Нацрт-резолуцијата доби 13 гласа за, еден против и еден воздржан (Велика Британија).

Американците, сојузниците на Израел, во петокот го повторија своето противење на прекинот на огнот.

„Не ги поддржуваме повиците за итен прекин на огнот“, рече американскиот претставник Роберт Вуд. „Тоа само би го засадило семето за идна војна бидејќи Хамас нема желба за траен мир“, додаде тој.

Тој, исто така, го осуди недостатокот на осуда на нападите на Хамас на 7 октомври, кои ги нарече „морален неуспех“.

Амбасадорот на Израел во ОН, Гилад Ердан, рече дека „вистинскиот пат кон мирот е само поддршка за израелската мисија, а не повик за прекин на огнот“.

Нацрт-резолуцијата, која ја истакнува „катастрофалната ситуација во Појасот Газа“, повикува на „итен хуманитарен прекин на огнот“.

Во многу краток текст се повикува на заштита на цивилите, „итно и безусловно“ ослободување на сите заложници и „обезбедување хуманитарен пристап“.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш претходно изјави дека „безрезервно ги осудува“ нападите на Хамас на 7 октомври, но „насилството извршено од Хамас не може на кој било начин да го оправда колективното казнување на палестинскиот народ“.

Би можело да ве интересира

Умре американскиот војник која се самозапали пред израелската амбасада во Вашингтон

Палестинскиот премиер поднесе оставка

Обединетите нации се во ќорсокак, потребни се промени призна Гутереш

ВИДЕО: Нетанјаху и Хамас продолжуваат со радикалните изјави, во позадина се преговара за мир

ВИДЕО: Американски воен пилот се самозапали пред израелската амбасада во Вашингтон

Катерина Ѓуровски

Објавена нова проценка на САД: На Украина и се заканува катастрофа до пролет