Уште една земја од НАТО не сака да испрати авиони во Украина

Од:

Полска најави дека нема преговори за испраќање борбени авиони Ф-16 во Украина, а сега и Велика Британија го изрази својот скептицизам со официјално соопштение дека не верува дека тоа би било практично.

„Британските борбени авиони се многу софистицирани и потребни се месеци за да се научи да се ракува со нив. Со оглед на тоа, веруваме дека не е практично да се испратат овие авиони во Украина. Ќе продолжиме да разговараме со нашите сојузници за пристапот што мислиме дека е правилен“, изјави портпаролот на британскиот премиер Риши Сунак.

Берлин исто така категорично одби да испрати борбени авиони, додека францускиот претседател Емануел Макрон рече дека „ништо не е исклучено, уверувајќи дека Украинците тоа не го побарале од него.

Би можело да ве интересира

Шефот на шведската дипломатија: Не сум сигурен дека ќе влеземе во НАТО до јули

ВИДЕО: Радикалните десничари го напуштија австрискиот парламент за време на говорот на Зеленски

Русија го предупредува НАТО: Се надеваме дека ја разбирате сериозноста на ситуацијата

Зеленски: Ако „падне“ Бахмут, Путин ќе победи

Кинескиот претседател го бојкотира Зеленски, тој го покани во Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Орландо Блум се сретна со Зеленски: Твојот пораз ќе биде пораз на надежта, затоа мора да победиш