УНРВА: До крајот на денот, околу 70 отсто од населението во Газа нема да има пристап до чиста вода

Од:

Генералниот комесар на Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци (УНРВА), Филипе Лазарини, предупреди дека до крајот на денешниот ден околу 70 отсто од населението во Појасот Газа нема да има пристап до чиста вода.

„Целата наша операција сега е на работ на колапс. До крајот на денешниот ден околу 70 отсто од населението во Газа нема да има пристап до чиста вода“, напиша Лазарини на социјалната мрежа Икс.

Тој додаде дека горивото наменето исклучиво за камионите на Обединетите нации нема да спасува животи, а дека чекањето ќе доведе до уште поголема загуба на животи.

Би можело да ве интересира

Катар: Хамас потврди дека го добиле лековите наменети за заложниците во Газа

Горан Наумовски

Убиени цивили во Газа, меѓу нив и деца

А1он

Хезболах: Конфликтот со Израел ќе заврши кога ќе заврши војната во Газа

Дејвид Камерон: Израел треба сериозно да размисли пред понатамошна акција во Газа

Израелскиот напад врз Рафа однесе најмалку 30 жртви

А1он

Израел го одби предлогот на Хамас за примирје