Унгарскиот парламент не гласаше за прием на Шведска во НАТО на вонредната седница, свикана на иницијатива на опозицијата

Од:

Како што се наведува, немало доволно гласови за усвојување на дневниот ред, во кој пратениците од опозицијата предложиле да се вклучи и прашањето за влез на Шведска во Северноатлантскиот договор. Состанокот, објавен на веб-страницата на парламентот, се сведе на размена на мислења меѓу претставници на опозициските партии за повеќе прашања од внатрешната и надворешната политика.

Унгарскиот парламент ја заврши пролетната седница на 7 јули, но претседателот Ласло Кевер беше принуден да свика вонредна седница бидејќи 49 пратеници од опозицијата излегоа со таква иницијатива. За ова, според законот, беа доволни 40 пратеници. Во исто време, ФИДЕС, која заедно со демохристијаните има 135 од 199 места, објави дека има намера да размислува за влез на Шведска во НАТО дури наесен.

Унгарија е сè уште единствената земја, заедно со Турција, која ги нема ратификувано документите за пристапување на Шведска во Алијансата. Будимпешта претходно го изрази своето незадоволство од непријателските изјави на шведските политичари и на оваа тема разговараше со Стокхолм. Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, претходно изјави дека Будимпешта постојано се консултира со Турција во врска со ратификацијата на членството на Шведска во НАТО и дека нема да го забави пристапот на земјата во Алијансата доколку има напредок во преговорите меѓу Анкара и Стокхолм. Унгарија изјави дека нема намера да ја спречи Шведска да влезе во НАТО и дека „нема да биде последната што нема да го ратификува таквиот договор“.

Минатото лето Владата поднесе документи за прием на Финска и Шведска во НАТО на ратификација во парламентот. На 27 март, унгарските пратеници го одобрија пристапот на Финска во алијансата, но го одложија разгледувањето на шведското прашање. Финска и Шведска ги поднесоа своите апликации на 18 мај 2022 година, а нивните политичари рекоа дека настаните во Украина ги поттикнале на овој чекор.

Би можело да ве интересира

Испливаа детали за скандалот кој ја принуди унгарската преседателка на оставка

Катерина Ѓуровски

По претседателката Новак, оставка поднесе и унгарска пратеничка

А1он

Сијарто: Унгарија не сака руски имот, тоа е наследство на комунизмот

Орбан: ЕУ ни се заканува со Армагедон

ЕУ подготвува казна за Унгарија

Трагедија во Унгарија: Мајка крвнички си го уби детето

Горан Наумовски