Украинската армија тврди дека од почетокот на војната убиени се над 43.000 руски војници

Од:

Генералштабот на украинската армија денеска објави дека од почетокот на војната во Украина загинале 43.200 руски војници.

dobivaj vesti na viber

Украинската армија соопшти и дека руските сили најголеми загуби претрпеле вчера во Доњецк, но не наведе детали за жртвите.

Украинските сили уништија 233 руски авиони, 193 хеликоптери, 1.849 тенкови, 4.108 оклопни возила, 778 беспилотни летала, 3.021 возило и тенкови и 15 воени бродови/чамци, се посочува во соопштението на украинскиот Генералштаб.

Исто така се истакнува дека украинските сили уништиле 975 артилериски системи, 261 повеќецевни ракетни системи и 136 противвоздушни системи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русите се во „експрес лонец“: Украинците со нова полициска тактика „виновна“ за успехот на контраофанзивата на Киев

А1он

ВИДЕО: Украинското знаме беше подигнато во селото Велика Александровка, област Херсон

Ана Ололовска

Украина повторно ги повика руските војници да се предадат

Ана Ололовска

Бајден: Путин не се шегува за употребата на нуклеарно оружје во Украина

Ана Ололовска

Гувернерот на Харков: Се е полно со мини

Ана Ололовска

Британско разузнавање: Русија веројатно ќе продолжи да губи тешко оружје

Ана Ололовска