Украинска армија: Нема да објавиме почеток на контраофанзивата

Од:

Украинската армија денеска ги повтори своите молби за молчење во врска со долгоочекуваната контраофанзива. Официјалните лица се обидуваат да ги одвратат граѓаните од шпекулациите за операцијата бидејќи веруваат дека таа може да му помогне на непријателот.

Тие ги нападнаа оние кои споделуваа слики или видеа од системи за противвоздушна одбрана како соборуваат руски ракети во последните денови.

„Плановите како тишина. Нема да има најава за почеток“, соопшти Министерството во видеото објавено на официјалните канали на Телеграм, очигледно мислејќи на контраофанзива.

Видеото покажува маскирани, вооружени војници како ги држат прстите до усните, а завршува со слика на борбени авиони Ф-16 во лет.

Би можело да ве интересира

Воздушна опасност низ Украина

Киев сака Грипен од Шведска и Ф-35 од САД

Сенаторот Ренд Пол: „Америка нема да го спаси Киев“

Предраг Петровиќ

Украина би можела да ја изгуби воената поддршка од уште еден клучен сојузник

Предраг Петровиќ

Русија: Соборивме 22 украински беспилотни летала над Крим и Црното Море

Русија нападна неколку градови во Украина, снема струја во пет региони