Украинец: Русите пукаа во мене, па ме закопаа жив

Од:

Украинецот Микола е еден од тројцата браќа кои наводно биле принудени да клечат на работ на ископана јама до полето со пченица во северна Украина, откако биле врзани од руски војници.

dobivaj vesti na viber

Според шокантниот извештај објавен од Wall Street Journal, првиот куршум го убил најмладиот брат Јевген, пред вториот да го погоди Димитро, најстариот.

Куршум насочен кон Микола го погодил во близина на десното уво и излегол над десната страна од устата, се вели во извештајот.

Руските војници го турнале Микола во гробот каде што веќе лежел Јевген, пред Микола да почувствува како Димитро паѓа врз него. Брзо сфатил дека некој ги закопува во земја.

„Сфатив дека сум жив“, вели 33-годишната Микола.

Неговиот извештај е еден од илјадниците случаи што украинските обвинители ги градат против руските сили обвинети за извршување воени злосторства, вклучувајќи тортура, силување и егзекуции.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Русите објавија снимка: Ова е оружјето што го оставија Украинците во Лисичанск

Ана Ололовска

ВИДЕО: Поранешна бразилска манекенка убиена во Харков, била снајперист

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Русија: Уништивме два американски ракетни системи

Ана Ололовска

Повик за евакуација на цивилите: Во Донецк ќе се решава судбината на целата нација

Катерина Павлова-Николовска

Шојгу: Воспоставуваме поморски коридори за извоз на жито

Русија ја обвини Украина за мачење воени заробеници