Украина објави два услови за завршување на војната

Од:

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави дека ќе има два услови за крај на војната: Русија да се откаже од плановите за инвазија и да ги повлече своите војници од украинската почва.

„За да се стави крај на војната во Украина, мора да се направат две работи – начинот на размислување во Кремљ мора да се промени, а силите како Индија можат да помогнат во тоа. Москва мора да ги напушти своите воени планови и да тежнее кон мирен начин на размислување. Второ, Русија мора да ги повлече своите сили од целата територија на Украина“, изјави тој за индискиот информативен канал NDTV.

Би можело да ве интересира

Уапсен руски шпион во Украина

Горан Наумовски

Украинскиот премиер: Ни требаат дополнителни 17 милијарди долари

Кремљ: Бајден го има клучот за завршување на војната во Украина

Горан Наумовски

Десет цивили загинаа во најновото руско гранатирање

САД: Ќе поминат многу месеци пред тенковите „Абрамс“ да им биде испорачани на Украинците

САД и Франција не ја отфрлаат можноста за испраќање борбени авиони во Украина