Украина ја призна својата улога во нападот на Кримскиот мост

Од:

Седум месеци по експлозијата што сериозно го оштети мостот што го поврзува окупираниот руски полуостров Крим со нејзината територија, шефот на украинската разузнавачка служба потврди вмешаност во нападот.

„Бидејќи се работи за логистички пат кој мораше да биде отсечен од непријателот, моравме да преземеме соодветни мерки“, рече Васил Маљук, директор на разузнавачката агенција за внатрешна безбедност СБУ, во интервју со украинскиот новинар Дмитро Комаров на Јутјуб.

Снимката од експлозијата на 8 октомври и настанатиот пожар на мостот го обиколија светот. Нападот се случи еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин го прослави својот 70-ти роденден.

Повеќето набљудувачи долго време претпоставуваа дека Украина стои зад нападот, иако Киев одби да го коментира. Во декември, Маљук навести дека агенцијата може да биде вклучена.

Би можело да ве интересира

Русија продава нафта за 20 долари поскапо од цената што Г7 сака да и ја нематне

Буданов: Украинските војници во офанзива одат пеш

Украина: Припадници на „Вагнер“ се вратија во Бахмут

Поради стравот од директен конфликт со Русија, Германија го одложува испраќањето крстосувачки ракети во Украина

Путин е подготвен да стави крај на војната доколку Украина исполни еден услов

Русите: Напредуваме